#choroba-tropikalna #infekcja-wirusowa #infekcja-bakteryjna

Peru – informacje dla podróżnych

Choroby i szczepienia w Peru | Kompendium wiedzy

zdjęcie Katarzyna Ślusarz autora postu o Peru – informacje dla podróżnych Katarzyna Ślusarz | 2022-06-02 (ostatnia aktualizacja: 2022-09-26)
Planując wakacje w Peru, należy mieć na uwadze występujące tam choroby tropikalne oraz wyższe niż w Polsce koszty opieki lekarskiej. Aby nie narażać swojego zdrowia i portfela, przed wyjazdem warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie oraz odwiedzić ośrodek medycyny tropikalnej.

Peru – informacje dla planujących wakacje

Peru w Ameryce Południowej jest znane z reliktów starożytnej kultury Inków i malowniczych krajobrazów (np. tęczowych gór czy rajskich plaż). Nic dziwnego, że jest popularnym kierunkiem wśród turystów. Tego typu podróż jest naprawdę długa – lot trwa od kilkunastu do ponad dwudziestu godzin. Strefa czasowa i klimat Peru są zupełnie odmienne niż w Polsce. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na zdrowie podczas wakacji w kraju Machu Picchu – szczepienia ochronne pozwalają im zapobiegać lub znacznie łagodzić ich przebieg.

Według danych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, system opieki zdrowotnej w Peru działa bez zarzutu, jednak zaleca się raczej korzystanie z prywatnych klinik w większych miastach. Koszt takich usług jest wyższy niż w Polsce, toteż warto zaplanować dwa działania przed podróżą: wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego oraz wizytę u lekarza medycyny podróży.

Jakie choroby tropikalne mogą zagrażać nieuodpornionym turystom podczas wakacji w Peru?

Jakie choroby w Peru?

Podróżując do Peru należy mieć na uwadze występujące tam choroby tropikalne, przed którymi organizm przeciętnego turysty nie jest w stanie się obronić. Są to żółta febra i tyfus oraz malaria i zika, na które nie ma szczepionek. Równie niebezpieczne dla zdrowia są inne infekcje, takie jak m.in. żółtaczka, wścieklizna czy tężec. Jak chronić swoje zdrowie i dlaczego warto się szczepić?

Peru malaria

Malaria (zimnica) to choroba pasożytnicza, która rozprzestrzeniają zainfekowane komary. Ochrona przed ukąszeniami jest więc jednym z najskuteczniejszych sposobów profilaktyki. Drugą metodą jest stosowanie leków przeciwmalarycznych. Szczepienia nie są na razie dopuszczone na polski rynek farmaceutyczny – dlatego należy skupić się na dostępnych środkach ochrony.

Więcej na temat choroby i jej profilaktyki pisaliśmy tutaj: „Szczepienia na malarię” 

Jeśli chodzi o Peru, zagrożenie transmisji malarii nie występuje na terenie całego kraju, a jedynie w określonych regionach. Wysoko w górach (ponad 2500 m n.p.m.) komary są spotykane bardzo rzadko albo wcale, toteż ryzyko ukąszenia, a więc i zakażenia, jest znikome. Na terenach położonych niżej, np. w popularnych wśród turystów rezerwatach przyrody (Pacaya-Samiria i innych), zagrożenie malarią wzrasta.

Planujesz podróż do Peru?

Pamiętaj o profilaktyce chorób!

Spora część kraju jest objęta zwiększoną transmisją żółtej febry; istnieje szczepionka, która jej zapobiega.
Peru to kraj endemicznego występowania duru brzusznego – chorobie zapobiegają szczepienia.
W Peru występują liczbne choroby przenoszonych przez komary (np. Zika, Denga) – odpowiednią profilaktykę zaleci lekarz medycyny podróży.
Wiele dostępnych terminów. Zalecenia dopasowane do podróży. Bezpieczne i skuteczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu Zarejestruj się na wizytę!

Peru zika

Zika to wirusowa choroba tropikalna, która podobnie jak wiele innych, jest transmitowana przez komary. Drobnoustroje mogą przenosić się także z zakażonej matki na płód. Odnotowywano też (m.in. w Peru) sporadyczne przypadki rozprzestrzeniania się wirusa drogą płciową.

Za większość zachorowań odpowiadają jednak ukąszenia komarów, toteż profilaktyka ziki jest zbliżona do malarii – z wyłączeniem leków, których po prostu nie ma. To także kolejna choroba, na którą nie ma dostępnej szczepionki. Na szczęście, zika zazwyczaj przebiega łagodnie i ustępuje w ciągu kilku dni/tygodnia. Jej symptomy obejmują ból głowy, mięśni i stawów, gorączkę, wysypkę i zapalenie spojówek. Na poważne powikłania (jak zaburzenia pracy nerwów czy zapalenie rdzenia kręgowego) są narażone szczególnie dzieci, kobiety w ciąży i przewlekle chorzy. 

Jasne ubrania z długimi rękawami i nogawkami, repelenty i moskitiery pomagają minimalizować ryzyko zakażenia.

Peru szczepienia – pozostałe choroby

Przeciw pozostałym chorobom, które zagrażają przybywającym do Peru, chronią szczepienia. Zapobiegają one infekcjom typowym dla tropików oraz pozostałym, takim jak WZW czy wścieklizna.

Peru – szczepienia na żółtą febrę

Żółta gorączka to kolejna choroba tropikalna przenoszona przez komary. Wiele krajów wymaga od przyjezdnych certyfikatu szczepienia, jednak w Peru immunizacja ma charakter opcjonalny. Zaleca się ją osobom planującym podróż w obszary występowania komarów:

Mapa Peru z obszarami wzmożonej transmisji żółtej febryŻółta febra w Peru – występowanie

Szczegółów dotyczących choroby oraz jej profilaktyki można szukać tutaj: szczepienia na żółtą febrę.

Peru – szczepienia na dur brzuszny (tyfus)

Pałeczki duru brzusznego wywołują dokuczliwą infekcję układu pokarmowego. Przedostają się do organizmu przez żywność lub wodę skażoną kałem osoby chorej. Nosiciel często nie jest tego świadomy, toteż o zarażenie się jest naprawdę łatwo. Bakterie występują w Peru endemicznie (w Polsce nie) – ryzyko infekcji podczas wakacji jest więc realne.

Szczegółów dotyczących choroby i jej zapobieganiu można szukać tutaj: „Dur brzuszny – szczepienia”. 

Peru - szczepienia na wściekliznę

Wścieklizna to niebezpieczna choroba układu nerwowego, wywoływana przez wirusy. Występują one w ślinie zainfekowanych zwierząt, toteż każde ugryzienie/polizanie jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Szczepionki na wściekliznę zapobiegają chorobie zarówno przed ekspozycją na patogen, jak i po jego wniknięciu do organizmu.

Według WHO, zainfekowane psy w Peru stanowią dużo większy problem niż w Polsce, gdzie według danych zagrożenia nie ma. Osoby planujące wypoczynek na łonie natury lub pobyt na wsi, powinny rozważyć szczepienie na wściekliznę przed wyjazdem.

Peru – szczepienia na WZW

Określenie „wirusowe zapalenie wątroby” zdradza, jaki patogen wywołuje chorobę oraz jak ona przebiega. Wyróżnia się kilka typów wirusów, które rozprzestrzeniają się na różne sposoby i wywołują większe lub mniejsze szkody w organizmie.

WZW A (żółtaczkę pokarmową) wywołuje szczep HAV, który przedostaje się do organizmu człowieka głównie drogą fekalno-oralną (jak np. tyfus) i rzadziej przez kontakt z zainfekowanym nasieniem nosiciela. Jest uznawana za mniej groźną, niż WZW B.

Na WZW B (żółtaczkę wszczepienną) choruje się w wyniku zakażenia wirusem HBV – najczęściej okołoporodowego, drogą płciową lub w wyniku kontaktu z zainfekowaną krwią. Z racji szkód, jakie może wywołać w organizmie, w Polsce obowiązują szczepienia ochronne na WZW B. Jest tak jednak dopiero od 1994 roku, dlatego będąc osobą urodzoną wcześniej, warto skorzystać z preparatu skojarzonego na oba typy WZW (szczegóły w artykułach). 

Peru informacje dla podróżnych i szczepienia

Przed każdą podróżą warto także sprawdzić (i ewentualnie uzupełnić) szczepienia rutynowe, takie jak np. na tężec (co 10 lat), ospę wietrzną i półpasiec czy grypę.

Po zalecenia dotyczące immunizacji przed podróżą warto udać się do profesjonalnej poradni TropicalMed. Na miejscu są też wykonywane wszystkie niezbędne szczepienia – to bezpieczne i wygodne rozwiązanie dla osób, które planują wakacje w Peru.

Serdecznie zapraszamy!

Podróżujesz do Peru?

Jesteś narażony na żółtą febrę, tyfus i wściekliznę. Szczepienie to najlepsza profilaktyka!
Zarezerwuj termin konsultacji
Czytaj więcej: