EMA zarejestrowała nową szczepionkę przeciwko dendze

Szczepionka na dengę w Polsce może już wkrótce!

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienie na dengę Katarzyna Ślusarz | 2022-12-21 (ostatnia aktualizacja: 2023-11-14)
Nowa, czterowalentna szczepionka na dengę Qdenga od Takedy może być stosowana u osób od 4. do 60. roku życia – nawet tych, które nie były wcześniej zakażone wirusem. Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała preparat, który jako pierwszy w Polsce jest dostępny w TropicalMed.

Uwaga: TropicalMed to pierwszy w Polsce ośrodek medycyny podróży, w którym udostępniono szczepionkę na dengę. Więcej szczegółów dotyczących naszej oferty można znaleźć tutaj: Qdenga w TropicalMed.

Czy denga jest groźna?

Wiele osób dziwi fakt, że najniebezpieczniejszym zwierzęciem na świecie wcale nie jest rekin, lew czy jadowity wąż, pająk lub skorpion. Za najwięcej zgonów wśród ludzi odpowiada niepozorny komar, który przenosi mnóstwo śmiertelnych chorób. Jedną z groźniejszych jest denga, zwana inaczej gorączką krwotoczną (sprawdź szczegóły w: gorączka denga). 

Denga stanowi poważny problem zdrowia publicznego, który jeszcze się pogłębia – od 2000 roku liczba zgłaszanych przypadków w ciągu roku wzrosła ponad 7-krotnie. Według ECDC, w 2022 roku odnotowano ponad 3,6 mln zakażeń (w tym ponad 3,3 tys. zgonów). Niezgłoszonych przypadków jest jednak zdecydowanie więcej – WHO szacuje, że co roku dochodzi nawet do 400 milionów infekcji!

Najbardziej obciążone kraje znajdują się w Azji i Ameryce Łacińskiej – są to m.in.:

  • Wietnam,
  • Brazylia,
  • Nikaragua,
  • Nepal,
  • Sri Lanka.

Denga zagraża więc szczególnie osobom podróżującym do krajów endemicznego występowania wirusa. W innych przypadkach zaleca się szczepienia na dengę, które jak na razie w Polsce umożliwia wyłącznie TropicalMed. Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała nową szczepionkę: Qdenga w Europie to preparat od japońskiej firmy Takeda.

Pierwsze szczepienia na dengę w Polsce – gdzie wykonać?

Prace nad szczepionką przeciw dendze trwają już od jakiegoś czasu i to nie tylko w firmie Takeda. Przykładowo, w 2018 roku zarejestrowano preparat Dengvaxia od Sanofi Pasteur. Był on jednak przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób, które zakażenie wirusem dengi miały już za sobą.

Nowa szczepionka zapewnia szerszą ochronę – nie tylko u pacjentów seropozytywnych, ale także tych, którzy nie byli wcześniej zainfekowani. Ponadto, Qdenga jest stosowana u pacjentów od 4. do 60. roku życia, a nie tylko w przedziale 6-45 lat jak w przypadku preparatu Dengvaxia. 

Denga to niebezpieczna choroba tropikalna

Skonsultuj się z lekarzem w sprawie szczepień!

Denga występuje na obszarach miejskich; do groźnego ukąszenia może więc dojść w każdym miejscu.
CDC ogłosiło I stopień zagrożenia dengą w krajach Azji i Pacyfiku.
Do powikłań dengi należą krwotoki wewnętrzne, wyciek osocza czy uszkodzenie narządów.
Wykwalifikowany personel. Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. Qdenga w Europie Zarezerwuj termin szczepienia

Badania nowej szczepionki potwierdziły jej bezpieczeństwo i skuteczność, toteż zdecydowano się na rejestrację Qdenga w ramach procedury scentralizowanej UE i szybsze dostarczenie preparatu do krajów Unii (i pozostałych) zgodnie z inicjatywą EU-M4all. 

To dobra wiadomość dla osób, którym zależy na zdrowym podróżowaniu do Azji i Ameryki Łacińskiej – obszarów szczególnie zagrożonych transmisją groźnego wirusa. Jak na razie szczepienie na dengę jest dostępne w Polsce wyłącznie w TropicalMed. Nasz ośrodek sprawia, że turystyka egzotyczna staje się jeszcze bezpieczniejsza.

Qdenga w Europie: osoby chętne na szczepienie na dengę mogą je wykonać w TropicalMed. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem wygodnego formularza online (tutaj) lub telefonicznie pod numerem 692 75 33 33.

Jak chronić się przed dengą?

Jak na razie szczepienia na dengę są dostępne w TropicalMed w bardzo ograniczonej ilości, dlatego chętnym zaleca się jak najszybsze zgłoszenie. Poza immunizacją, należy dbać o swoje zdrowie w podróży, chroniąc się przed ukąszeniami komarów. Służą do tego m.in. środki odstraszające owady (sprawdź: jakie repelenty?), moskitiery, kapelusze z siatką i pozostałe elementy odzieży – koniecznie z długimi rękawami i nogawkami. 

Planując wyjazd, należy 6-8 tygodni wcześniej skonsultować się z lekarzem medycyny podróży TropicalMed. To osoba, która wydaje odpowiednie zalecenia dotyczące profilaktyki chorób przenoszonych przez komary, takich jak np. denga.

Serdecznie zapraszamy na konsultację!

Wyjeżdżasz do krajów zagrożonych dengą?

Pamiętaj o ochronie za pomocą szczepień!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: