Kompletny poradnik dla odwiedzających Uzbekistan

Uzbekistan – szczepienia i zasady profilaktyki chorób

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2023-01-26 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-16)
Główne zagrożenie w Uzbekistanie to infekcje przenoszone drogą pokarmową oraz żółtaczka typu B. Możliwe są też przypadku pogryzień przez psy chore na wściekliznę, które według CDC są tam powszechnie spotykane. W wysokim sezonie turystycznym może być też potrzebne szczepienie na meningokoki.

Uzbekistan – co przed podróżą?

Uzbekistan to postsowiecki kraj w centralnej Azji, który zachwyca przede wszystkim orientalną architekturą i bogatą historią. Tamtejsze starożytne miasta Samarkanda i Buchara zostały wpisane na listę UNESCO. Z mniej znanych atrakcji można wyróżnić np. byłe portowe miasto-widmo Mujnak, które leżało niegdyś nad Jeziorem Aralskim. Akwen zniknął z powierzchni ziemi wskutek ludzkiej działalności.

O czym pamiętać przed wyjazdem do Uzbekistanu, by cieszyć się zdrowym i bezpiecznym wyjazdem? Po pierwsze, warto zarejestrować się w systemie Odyseusz, który na miejscu będzie powiadamiał o zagrożeniach – np. trzęsieniach ziemi. Po drugie, należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży. Kiedy?

Uzbekistan szczepienia ochronne – kiedy?
Do ośrodka TropicalMed najlepiej wybrać się 6-8 tygodni przed podróżą. W przypadku wycieczki last minute można przyjść z mniejszym zapasem czasu.

Lekarz medycyny podróży to osoba, która wydaje zalecenia dotyczące zdrowia dla odwiedzających Uzbekistan – szczepienia czy zasad profilaktyki.

Uzbekistan szczepienia zalecane

Kilkugodzinny lot, jet-lag i powszechność drobnoustrojów chorobotwórczych to tylko niektóre argumenty przemawiające za zasadnością szczepienia do Uzbekistanu. Przed którymi chorobami szczególnie należy się chronić?

Dur brzuszny (tyfus)

Przenosi się przez wodę lub żywność skażone wydalinami nosiciela. Wbrew pozorom, bardzo łatwo o tego typu zakażenie. Zasady profilaktyki obejmują uzdatnianie wody do picia lub wybieranie butelkowej, higienę osobistą oraz unikanie jedzenia typu street food. 

Uzbekistan szczepienia ochronne na tyfus
Aby móc bez obaw próbować uzbeckich smaków, warto rozważyć szczepienie na dur brzuszny. W TropicalMed są dostępne preparaty: doustny (trzydawkowy) lub pojedynczy zastrzyk.

Zaplanuj bezpieczny pobyt w Uzbekistanie

Zgłoś się do TropicalMed po szczepienia

MSZ przestrzega przed dużym ryzykiem zakażenia żółtaczką typu B w Uzbekistanie.
Zjedzenie lodów czy przysmaku typu street food może grozić żółtaczką typu A lub tyfusem.
Wścieklizna to poważny problem zdrowia publicznego w Uzbekistanie; warto zaszczepić się przed podróżą.
Skuteczne szczepionki. Duża dostępność terminów. Wykwalifikowany personel.
kobieta po szczepieniu. Zarejestruj się na szczepienie

Immunizacja chroni przed infekcją bakteryjną, która objawia się m.in. wysoką gorączką, nudnościami czy silnym bólem brzucha. Do powikłań tyfusu należą m.in. uszkodzenia narządów wewnętrznych. Należy pamiętać, że szczepienie można stosować najwcześniej od 2. roku życia (Typhim Vi).

Żółtaczka

Czyli wirusowe zapalenie wątroby (WZW). W zależności od szczepu patogenu, przenosi się:

  • WZW A – tak samo jak tyfus, tj. drogą pokarmową;
  • WZW B – w wyniku kontaktu ze skażoną krwią lub stosunku płciowego z nosicielem.

Szczepienia na żółtaczkę typu A są ważne z tych samych powodów, jakie podano przy tyfusie. Obie choroby przenoszą się bowiem w taki sam sposób.

Szczepienia na żółtaczkę typu B warto rozważyć dlatego, że ryzyko zakażenia w Uzbekistanie jest naprawdę duże. Udzielając pierwszej pomocy lub korzystając z usług medycznych (np. w razie wypadku), można nabawić się groźnej infekcji wątroby.

Uzbekistan szczepienia na WZW Immunizacja na WZW B jest w Polsce obowiązkowa od 1994 roku. Podróżni, którzy urodzili się wcześniej i nie mają szczepienia, często wybierają preparat na oba typy żółtaczki – Twinrix Adult.

Wścieklizna 

Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa, która zagraża także ludziom. Można się jej nabawić po ugryzieniu przez zainfekowane zwierzę (dzikie lub domowe). Według danych CDC, wściekłe psy są powszechnie spotykane w Uzbekistanie, co zwiększa ryzyko infekcji.

Wścieklizna może doprowadzić do zatrzymania czynności życiowych w ciągu kilku dni lub do paraliżu, śpiączki i w konsekwencji zgonu – tzw. odmiana porażenna ma mniej gwałtowny przebieg. Zważywszy na zagrożenie, warto rozważyć szczepienia na wściekliznę przed wyjazdem do Uzbekistanu.

Uzbekistan szczepienia rutynowe

Przed każdą podróżą zaleca się też sprawdzenie swojej książeczki szczepień i uzupełnienia ewentualnych braków. Wśród najczęściej zapominanych przez turystów są dawki przypominające na błonicę, tężec i krztusiec co dekadę. Jeden zastrzyk zapewnia 10 lat odporności na wszystkie 3 choroby – warto to rozważyć, jeśli ochrona wygasa przed wyjazdem do Uzbekistanu.  

Uzbekistan szczepienia selektywne

Selektywne, czyli zalecane tylko wybranym podróżnym. Jeśli chodzi o Uzbekistan, można do nich zaliczyć szczepienia na meningokoki. Patogeny te rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, tj. z człowieka na człowieka. W sezonie, kiedy obiekty noclegowe bywają obłożone, a przy największych atrakcjach mogą gromadzić się tłumy, zaleca się szczepienia na meningokoki.

Immunizacja chroni przed inwazyjną chorobą krwi (sepsą) czy układu nerwowego – np. zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Uzbekistan informacje i szczepienia w TropicalMed

Przyjdź do TropicalMed, jeśli masz w planach odwiedzić Uzbekistan – informacje na temat zdrowia i szczepienia ochronne zapewnią Ci zdrowie podczas orientalnych wakacji (sprawdź cennik). Dzięki immunizacji i stosowaniu się do zasad profilaktyki, uchronisz się przed chorobami, poświęcając 100% na wypoczynek. 

Serdecznie zapraszamy na wizytę!   

Chcesz zdrowo wypocząć w Uzbekistanie?

Rozważ szczepienia ochronne
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: