Urugwaj informacje:- Obowiązkowe szczepienia na żółtą febrę tylko dla przyjezdnych z obszarów zagrożonych; obostrzenia COVID-19 są odwołane.
- Zalecane szczepienia do Urugwaju na żółtaczkę, tyfus, dengę, wściekliznę, meningokoki oraz dawka przypominająca na tężec.
- Dość trudny dostęp do opieki medycznej, drogie świadczenia w lecznictwie prywatnym.
- Ważna higiena osobista i żywienia w celu zapobiegania biegunkom podróżnych.
- Wizyta w ośrodku medycyny podróży wskazan
Urugwaj to nieoczywista, ale atrakcyjna destynacja turystyczna w Ameryce Południowej. Znajduje się tam wiele rozmaitych atrakcji, takich jak m.in. modny kurort Punta del Este czy Tacuarembo – miasto będące kolebką kulturową Urugwaju, jako jedyne w kraju noszące nazwę pochodzenia indiańskiego.
O czym pamiętać przed wyjazdem do Urugwaju, żeby cieszyć się zdrowym wyjazdem? Przede wszystkim o konsultacji z lekarzem medycyny podróży. Wizytę w ośrodku najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed wyjazdem, aby zdążyć nabyć odporność po szczepieniach. Jakich?
W jakich przypadkach szczepienia do Urugwaju są obowiązkowe?
Urugwaj szczepienia obowiązkowe: wymóg szczepienia ma tam charakter selektywny, co oznacza, że dotyczy tylko wybranych podróżnych. Są to osoby powyżej 1. roku życia, które przybywają z regionów zagrożonych żółtą febrą. W Ameryce Południowej kraje transmisji tego wirusa stanowią większość (ale Urugwaj do nich nie należy), toteż w przypadku podróży wieloprzystankowych warto zapoznać się z zaleceniami. Sprawdź: żółta książeczka.
Urugwaj obostrzenia COVID-19 (dane aktualne na 16.02.2023 r.): władze tego kraju uchyliły wszelkie wymogi dotyczące wjazd na terytorium Urugwaju; niepotrzebne są więc certyfikaty szczepienia ani wyniki testów.
Urugwaj szczepienia zalecane – jakim chorobom zapobiegają?
Gwałtowna zmiana klimatu (z umiarkowanego na subtropikalny) oraz strefy czasowej negatywnie wpływa na kondycję turystów. Osłabiony organizm gorzej radzi sobie z infekcjami. Jakimi?
Urugwaj szczepienia na wyjazd hotelowy | Urugwaj szczepienia na wycieczkę objazdową
|
- WZW A i B
- tężec
- denga
- meningokoki
| - WZW A i B
- tężec
- dur brzuszny
- wścieklizna
|
Dodatkowo MSZ przestrzega, że dostęp do opieki medycznej w Urugwaju może być utrudniony, a ceny usług w prywatnych klinikach/przychodniach są wysokie. Dlatego warto przed podróżą zaszczepić się na następujące choroby:
Dur brzuszny/tyfus
Co to za choroba: bakteryjna, która objawia się wysoką gorączką i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (jak m.in. zaparcia, nudności, ból brzucha). Może doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych – np. pęknięcie jelita.
Jak można się zarazić: drogą pokarmową, tj. przez wodę lub żywność skażone wydalinami nosiciela. Kosztowanie smaków ulicznego jedzenia (np. słynnych Chivitos), picie wody z kranu czy zjedzenie niedomytego warzywa to tylko niektóre sposoby, w jaki można nabawić się tyfusu.
Profilaktyka: przestrzeganie zasad higieny oraz jadanie w sprawdzonych miejscach + szczepienia na dur brzuszny (doustne lub w formie zastrzyku).
Denga
Co to za choroba: wirusowa, mogąca przypominać infekcję grypopodobną lub mieć ciężki, krwotoczny przebieg.
Jak można się zarazić: przez ukąszenia zainfekowanych komarów.
Profilaktyka: warto zabrać ze sobą repelenty, moskitierę i przewiewną odzież zakrywającą jak najwięcej ciała; dodatkową ochronę zapewniają szczepienia na dengę.
Żółtaczka/WZW
Co to za choroba: wirusowa, która może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby, a nawet nowotworów w obrębie tego narządu.
Jak można się zarazić: albo drogą fekalno-oralną (jak tyfus), albo przez krew i/lub drogą płciową – w zależności od szczepu wirusa. Wirusowe zapalenie wątroby typu A to żółtaczka pokarmowa, a typu B – żółtaczka wszczepienna.
Profilaktyka:
Urugwaj szczepienia ochronne na WZW: powszechne szczepienia na żółtaczkę typu B działają w Polsce 1994 roku. Ci, którzy nie przeszli obowiązkowej immunizacji, często szczepią się jednym preparatem (Twinrix Adult) na oba typy WZW przed podróżą do Urugwaju.
Wścieklizna
Co to za choroba: wirusowa, nieleczona jest praktycznie w 100% śmiertelna.
Jak można się zarazić: przez ugryzienia zainfekowanych zwierząt; Urugwaj jest wolny od psiej wścieklizny, ale śmiertelny wirus może krążyć wśród dzikich gatunków.
Profilaktyka: unikanie kontaktu ze zwierzętami + szczepienia na wściekliznę dla biwakowiczów, grotołazów i innych osób wypoczywających na łonie natury i poza szlakami.
Meningokoki
Co to za choroba: bakteryjna, mogąca prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy.
Jak można się zarazić: drogą kropelkową, przez kontakt nosicielem meningokoków (często bezobjawowym).
Profilaktyka: unikanie tłocznych miejsc, takich jak np. obłożone hotele czy największe atrakcje Urugwaju w wysokim sezonie turystycznym.
Urugwaj szczepienia rutynowe
Bardzo zaleca się rutynowe szczepienia do Urugwaju – podróżni często o tym zapominają, co naraża ich na choroby i niemałe wydatki związane z leczeniem za granicą. Ważne są m.in. dawki przypominające na błonicę, tężec i krztusiec co 10 lat. Jeden zastrzyk co dekadę chroni przed wszystkimi trzema chorobami.
Urugwaj choroby, na które nie ma szczepień – jak im zapobiegać?
Należy mieć świadomość, że w Urugwaju mogą też zagrażać inne choroby, na które nie ma szczepień. Są to m.in. biegunki podróżnych; w wodzie/pożywieniu mogą występować różne patogeny, nie tylko pałeczki duru brzusznego czy wirus żółtaczki typu A. Zakażenia bakteryjne lub pasożytnicze są częste wśród podróżnych, dlatego warto wiedzieć, jak im zapobiegać.
Urugwaj informacje dotyczące profilaktyki: lekarz medycyny podróży jest nie tylko od wykonania niezbędnych szczepień, ale także od wydawania zaleceń dotyczących pozostałych zasad profilaktyki. Konsultując się ze specjalistą, można np. dowiedzieć się, jakie repelenty czy środki do uzdatniania wody warto zabrać ze sobą do Urugwaju.
Wskazówki dla turystów: Urugwaj co przed podróżą?
W Urugwaju turyści mogą cieszyć się pięknymi plażami, odkrywać urok architektury kolonialnej, degustować wykwintne wina w regionie Colonia, oraz eksplorować przyrodę w parkach i rezerwatach. Oto kilka przydatnych informacji dla podróżnych:
Urugwaj – co warto wiedzieć
Stolica: Montevideo – El Cordón to tętniące życiem centrum miasta
Język: hiszpański
Waluta: peso urugwajskie (UYU); w wielu miejscach można płacić w euro i dolarach amerykańskich
Wiza: na turystyczny pobyt do 90 dni nie trzeba wizy do Urugwaju
Klimat: podzwrotnikowy morski; najcieplejszym miesiącem jest styczeń, a najchłodniejszym – czerwiec
Plaże: La Calavera Beach czy słynna Playa Brava to tylko wybrane przykłady miejsc odpowiednich dla miłośników plażowania
Flora i fauna: warty odwiedzenie jest Park Narodowy Santa Teresa z miejscami do surfowania
Transport: najlepszym środkiem komunikacji są stosunkowo tanie i wygodne autobusy
Bezpieczeństwo: Urugwaj to według raportu GPI jedno z najbezpieczniejszych państw w całej Ameryce Łacińskiej
Kuchnia: będąc w Urugwaju warto spróbować wspomnianych wcześniej chivitos czy ciasta chaja
Jeśli chodzi o informacje dotyczące zdrowia, należy pamiętać, że zalecenia dotyczące szczepień i pozostałych zasad profilaktyki chorób są różne nie tylko w zależności od destynacji i specyfiki podróży, ale także samego pacjenta. Stan zdrowia, alergie czy wiek to tylko niektóre czynniki brane pod uwagę przez lekarza.
Zarejestruj się za pomocą wygodnego formularza online i przyjdź na wizytę przed podróżą – serdecznie zapraszamy!