O czym pamiętać przed wyjazdem do Pakistanu?

Pakistan informacje – jak nie chorować na wakacjach?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2023-01-18 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-16)
Pakistan to pod kątem zdrowotnym wymagająca destynacja turystyczna – zagrożenie stanowią tam m.in. lekoodporny tyfus, epidemia odry czy psy i dzikie zwierzęta chore na wściekliznę. Aby chronić swoje zdrowie, zaleca się szczepienia. W niektórych przypadkach są one nawet wymagane do legalnego podróżowania.

Pakistan – co przed podróżą?

Pakistan to kraj położony nad Morzem Arabskim w południowej części Azji. Turystów przyciąga przede wszystkim górskimi krajobrazami na północy kraju czy starożytnymi zabytkami, takimi jak np. ruiny miasta Mohendżo-Daro, które powstało w III w. p.n.e. Chętnie odwiedzane są także duże miasta (Lahaur czy Karaczi), malownicze, perskie Ogrody Szalimar czy monumentalny, pusytynny Fort Derawar. 

Przed wyjazdem należy pamiętać o wyrobieniu wizy oraz tzw. żółtej książeczki. Po certyfikat szczepienia należy udać się do ośrodka medycyny podróży TropicalMed. Wizytę najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed wyjazdem. To bardzo ważne dla odwiedzających Pakistan – szczepienia obowiązkowe umożliwiają swobodne podróżowanie po kraju.

Pakistan szczepienia obowiązkowe

Pakistan nie jest zagrożony żółtą febrą, chorobą tropikalną przenoszoną przez komary, jednak w określonych przypadkach może być wymagane szczepienie. Obowiązek dotyczy wszystkich od 1. roku życia, którzy przybywają z krajów zagrożonych transmisją tego wirusa (w Afryce i Ameryce Południowej). Sprawdź szczegóły w: żółta książeczka.

Pakistan jest jednym z dwóch krajów endemicznego występowania dzikiego wirusa polio. Zgodnie z wytycznymi WHO, od osób, które przebywały w tym kraju powyżej 4 tygodni, władze mogą wymagać wykonania szczepienia na polio przed wyjazdem (szczegóły w odnośniku).

Pakistan szczepienia zalecane

Do Pakistanu leci się długo (minimum 11-12 godzin), a klimat jest tam zupełnie inny niż w Polsce. Wszystko to zwiększa podatność organizmu na infekcje. Jakie?

Pakistan choroby:

  • brudnych rąk (cholera, tyfus, WZW A, leptospiroza, giardioza itd.);
  • przenoszone drogą kropelkową (odra, meningokoki, błonica, krztusiec),
  • transmitowane przez komary (JZM, malaria, denga) 
  • inne (wścieklizna, WZW B, tężec).

Jako że poziom opieki medycznej w tym kraju może odbiegać od standardów europejskich, warto wykonać zalecane szczepienia do Pakistanu na wymienione niżej choroby.

W Pakistanie zagraża Ci wiele różnych chorób

Chroń swoje zdrowie za pomocą szczepień

Ze względu na powodzie, warunki higieniczno-sanitarne w Pakistanie są złe; sprzyja to rozwojowi tyfusu, żółtaczki typu A czy cholery.
Wścieklizna to poważny problem zdrowia publicznego w Pakistanie, dlatego warto zaszczepić się przed wyjazdem.
Ogniska odry i różyczki w Pakistanie przemawiają za zasadnością szczepień przed podróżą – to bardzo zaraźliwe choroby, szczególnie w skupiskach ludzkich.
Skuteczne szczepionki. Szeroki wybór preparatów. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. Zarejestruj się na szczepienia do Pakistanu

Dur brzuszny

Szczepienia na dur brzuszny są dostępne w TropicalMed w formie doustnych kapsułek i zastrzyku (Typhim Vi). Skutecznie zapobiegają bakteryjnej infekcji, która objawia się m.in. wysoką gorączką i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Pakistan informacje o tyfusie
CDC przestrzega podróżujących do Pakistanu przed epidemią duru brzusznego odpornego na wiele antybiotyków. Immunizacja najskuteczniej chroni tam przed infekcją.

Więcej na temat profilaktyki tej choroby w: szczepienia na tyfus.

Cholera

Doustna szczepionka na cholerę Dukoral chroni przed bakteryjną infekcją układu pokarmowego, która może doprowadzić do odwodnienia. Należy pamiętać, że od lata 2022 roku Pakistan zmaga się z powodziami, a brudna woda jest doskonałym siedliskiem dla przecinkowca cholery. 

Szczegóły na temat profilaktyki tej choroby w: szczepienia na cholerę.

Żółtaczka (WZW)

Nazwa „wirusowe zapalenie wątroby” wskazuje przyczynę i skutki zakażenia. Na rynku farmaceutycznym są dostępne szczepionki na dwa typy żółtaczki:

WZW A – przenosi się drogą pokarmową; ważna jest więc higiena żywienia i osobista oraz szczepionki na żółtaczkę typu A.

WZW B – jest transmitowana przez krew i drogą płciową; od 1994 roku immunizacja jest obowiązkowa w Polsce. Dla nieuodpornionych według harmonogramu jest szczepionka skojarzona Twinrix Adult.

Aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych chorobach, wystarczy kliknąć odpowiedni odnośnik.

Wścieklizna

Szczepionki na wściekliznę zapobiegają tej śmiertelnej chorobie układu nerwowego nawet po ugryzieniu przez zainfekowane zwierzę. Z racji słabszego systemu opieki zdrowotnej w Pakistanie, warto jednak uodpornić się przed wyjazdem.

O profilaktyce po- i przedekspozycyjnej pisaliśmy tutaj: szczepienia na wściekliznę.

Pakistan szczepienia rutynowe

O czym pamiętać przed wyjazdem do Pakistanu? Oczywiście o rutynowej immunizacji – jest ona bowiem często bagatelizowana przez podróżnych. To błąd! Chcąc spędzić zdrowe wakacje, warto zwrócić szczególną uwagę na następujące szczepienia:

  • na błonicę, tężec i krztusiec – dają one tylko 10 lat ochrony, a dawki przypominające są szczególnie ważne dla osób podróżujących;
  • na odrę, świnkę i różyczkę – w Pakistanie są zgłaszane ogniska odry i różyczki, dlatego warto sprawdzić i w razie potrzeby uzupełnić szczepienia przed podróżą.

Obu „zestawom” chorób można zapobiegać za pomocą jednej serii szczepień – MMR na odrę, świnkę i różyczkę oraz DTP na błonicę, tężec i krztusiec. 

Pakistan szczepienia selektywne

W niektórych przypadkach immunizacja nie jest konieczna dla każdego, kto odwiedza Pakistan – szczepienia selektywne to takie, które zalecane są tylko wybranym podróżnym. Jakie to szczepienia?

Na japońskie zapalenie mózgu – choroba występuje tylko w prowincji Sindh; ze względów bezpieczeństwa, podróżując np. do miasta Hajdarabad czy Parku Narodowego Kirthar, warto rozważyć immunizację. Szczegóły na temat choroby w: szczepienie na japońskie zapalenie mózgu.

Na meningokoki – to bakterie, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, szczególnie w suchym klimacie. Planując przebywanie w zatłoczonych miejscach, np. w Karaczi, jednym z najbardziej zaludnionych miast świata, trzeba liczyć się z ryzykiem infekcji. Aby jej zapobiec, zaleca się szczepienia na meningokoki (szczegóły w odnośniku).

Nie zawsze można liczyć na ochronne działanie szczepień. O czym pamiętać przed wyjazdem do Pakistanu, aby nie nabawić się chorób, na które nie ma szczepień?

Pakistan choroby, na które nie ma szczepień

MSZ przestrzega przed chorobami pasożytniczymi w Pakistanie. Są to m.in. leptospiroza czy giardioza. Uzdatnianie wody do picia, mycie rąk i odkażanie owoców i warzyw przed zjedzeniem to sposoby na zachowanie zdrowia w podróży.

Drugim zagrożeniem są choroby przenoszone przez komary.

Malaria w Pakistanie występuje w całym kraju (nawet w miastach) poniżej 2500 m n.p.m. Warto zgłosić się do TropicalMed po odpowiednie leki. Sprawdź szczegóły w: profilaktyka malarii.

Pakistan – informacje o dendze
CDC przestrzega przed wzmożonym ryzykiem infekcji, szczególnie we wschodniej części kraju.

Repelenty, moskitiery i zakrywająca odzież to niektóre ze sposobów zapobiegania tego typu infekcjom.

Osoby wybierające się w Karakorum czy Góry Sulejmańskie muszą pamiętać o ryzyku wystąpienia choroby wysokościowej. Odpowiednia aklimatyzacja, przygotowanie kondycyjne i leki pomagają zapobiegać niebezpiecznym dolegliwościom. Sprawdź: kompendium wiedzy o chorobie wysokościowej

Pakistan informacje i szczepienia w TropicalMed

Zalecenia lekarza medycyny podróży są ustalane indywidualnie na podstawie wywiadu z pacjentem i specyfiki planowanej wycieczki. Zdaj się na wykwalifikowanego lekarza i zadbaj o swoje zdrowie. Pakistan jest wymagającym kierunkiem turystycznym, lecz z odpowiednim przygotowaniem z podróży przywieziesz wyłącznie piękne wspomnienia.

Zapraszamy na szczepienia i konsultację lekarską – zaplanuj zdrową podróż do Pakistanu!

Planujesz odwiedzić Pakistan?

Pamiętaj o szczepieniach ochronnych
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: