Macedonia Północna – szczepienia zalecane przed podróżą

Macedonia Północna szczepienia – zaplanuj zdrowe wakacje

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2023-01-16 (ostatnia aktualizacja: 2023-05-10)
Nie ma żadnych obowiązkowych szczepionek do Macedonii Północnej, jednak zaleca się uodpornienie na choroby wirusowe (np. odrę, grypę), które są tam groźne wiosną i jesienią. Ponadto, turyści powinni rozważyć szczepienie na żółtaczkę, gdyż są szczególnie wrażliwi na tego typu infekcję.

Macedonia Północna – co przed podróżą?

Macedonia Północna to bałkańskie państwo słynące z bogatej historii i kultury – m.in. średniowiecznej twierdzy Skopsko Kale czy Klasztoru św. Nauma. Kraj przyciąga także malowniczymi, górskimi parkami narodowymi i rezerwatami przyrody – np. Mawrowo, czy Galiczica. Tamtejsze Jezioro Ochrydzkie i leżące nad nim miasto Ochryda zostały wpisane na światową listę UNESCO. 

Aby w pełni cieszyć się atrakcjami Macedonii Północnej, warto pamiętać o profilaktyce chorób zakaźnych. Jest to m.in. higiena żywienia i osobista, stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków płciowych oraz unikanie kontaktu ze zwierzętami podczas wypoczynku w plenerze. Dlaczego to takie ważne?

Macedonia Północna informacje o służbie zdrowia
Według MSZ, jakość usług medycznych w Macedonii Północnej odbiega od europejskich standardów. Ponadto, poza Skopje może być problem z dostępem do opieki na odpowiednim poziomie.

Aby nie narażać swojego zdrowia, dobrze jest zaplanować wizytę u lekarza medycyny podróży – najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem. Specjalista zaleci kilka szczepień ochronnych. Jakich?

Macedonia Północna szczepienia rutynowe

Podróż do Macedonii Północnej powinna być poprzedzona sprawdzeniem swojej historii szczepień. Jeśli nie ma w niej np. dawki przypominającej na błonicę, tężec i krztusiec (co dekadę), warto uzupełnić braki.

MSZ przestrzega, że wiosną i jesienią w Macedonii Północnej zagrażają infekcje wirusowe. Dlatego warto rozważyć rutynowe szczepienia na następujące choroby:

  • grypa sezonowa (immunizacja co roku),
  • odra, świnka i różyczka (nie każdy był szczepiony dwoma dawkami),
  • ospa wietrzna (dla niezaszczepionych i/lub tych, którzy nie przechorowali ospy).

Zalecenia w sprawie szczepień do Macedonii Północnej wydaje lekarz medycyny TropicalMed podróży po wnikliwej kwalifikacji.

W Macedonii Północnej zagraża Ci kilka chorób

Chroń się przed nimi za pomocą szczepień

MSZ zwraca szczególną uwagę na zagrożenie infekcjami wirusowymi w Macedonii Północnej.
Picie wody z kranu w Macedonii Północnej może skończyć się infekcją: np. biegunką bakteryjną lub żółtaczką typu A.
W wysokim sezonie turystycznym łatwiej o zakażenie meningokokami, które przenoszą się drogą kropelkową, szczególnie w skupiskach ludzkich.
Skuteczne szczepionki. Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. Umów się na szczepienia do Macedonii Północnej

Macedonia Północna szczepienia ochronne na WZW

Przed każdą podróżą zaleca się szczepienia na oba typy żółtaczki – pokarmowej (typu A) czy wszczepiennej (typu B).

WZW typu B można nabawić się przez kontakt z zainfekowaną krwią i/lub stosunki płciowe z nosicielem. Poza szczepieniami warto więc pamiętać o środkach barierowych (m.in. prezerwatywach), ostrożnym udzielaniu pierwszej pomocy czy unikaniu tatuaży/piercingu w niehigienicznych warunkach. 

WZW typu A przenosi się drogą pokarmową – to tzw. choroba brudnych rąk. MSZ przestrzega przed piciem wody kranowej w Macedonii Północnej oraz jadaniem w niesprawdzonych miejscach. Nieuodpornieni turyści są szczególnie zagrożeni tą wirusową infekcją wątroby – dlatego immunizacja jest tak ważna.

Macedonia Północna szczepienia WZW
Szczepienia na żółtaczkę typu B są w Polsce obowiązkowe od 1994 roku, a przeciw WZW A trzeba uodpornić się z własnej kieszeni. Osoby urodzone przed 1994 rokiem, które chcą chronić się przed obiema żółtaczkami, często wybierają skojarzony Twinrix Adult.

Macedonia Północna szczepienia zalecane na meningokoki

Macedonia Północna cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Oznacza to, że w sezonie można natknąć się na tłumy ludzi. To z kolei doskonałe warunki dla meningokoków – bakterii, które przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Mogą one wywołać sepsę lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Aby tego uniknąć, zaleca się szczepienia na meningokoki.

Macedonia Północna informacje o pozostałych chorobach

Należy pamiętać, że bardzo częste wśród turystów są np. biegunki o różnym pochodzeniu (najczęściej bakteryjnym). Profilaktyka jest podobna jak w przypadku innych chorób brudnych rąk (np. WZW A) – z tą różnicą, że nie ma na nie szczepień ochronnych. 

Aby uniknąć zaparć w podróży, zaleca się natomiast odpowiednie nawodnienie, ruch czy wybieranie stałych pór posiłków. 

Więcej na temat tego, o czym pamiętać przed wyjazdem do Macedonii Północnej, aby uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego, można przeczytać na blogu TropicalMed:

Zarówno po szczegółowe zalecenia dopasowane do podróży, jak i po przydatne szczepienia, warto zgłosić się do TropicalMed. 

Macedonia Północna szczepienia zalecane w TropicalMed

TropicalMed to sieć ośrodków medycyny podróży, które znajdziesz w wielu polskich miastach: w Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Kielcach, Chorzowie, Rzeszowie i Poznaniu. Zarejestruj się przez wygodny system online i przyjdź na szczepienia do Macedonii Północnej (sprawdź cennik).

Oferujemy naprawdę duży wybór terminów (nawet w soboty) i brak kolejek – TropicalMed to sposób na szybkie i komfortowe uodpornienie się przed podróżą.

Serdecznie zapraszamy!

Planujesz wakacje w Macedonii Północnej?

Przyjdź na szczepienia przed podróżą
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: