Jak postępować po ugryzieniu psa – profilaktyka wścieklizny

Jak postępować po ugryzieniu psa?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2022-07-07 (ostatnia aktualizacja: 2023-03-15)
W przypadku pogryzienia przez dzikie zwierzę lub bezpańskiego/niezaszczepionego psa, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Pierwszy krok, który można (i trzeba!) wykonać samodzielnie, to dokładne oczyszczenie rany. Szczepionkę i surowicę na wściekliznę podaje lekarz.

Jak postępować po ugryzieniu psa?

Psy są głównym rezerwuarem wirusa wścieklizny, toteż każde ugryzienie należy traktować poważnie i stosować się do zasad zapobiegania tej śmiertelnej chorobie. Profilaktyka jest szczególnie ważna, gdy pies zachowuje się nietypowo – wyjątkowo agresywnie lub wręcz przeciwnie, jest dziwnie apatyczny i otępiały. Intensywne ślinienie się (charakterystyczna piana z pyska), wrażliwość na hałas i światło czy ochrypłe szczekanie to kolejne typowe objawy infekcji u zwierzęcia.

Należy wziąć też pod uwagę okoliczności zdarzenia – jeśli ugryzienie nie było w żaden sposób sprowokowane, to znak, że pies może być chory. Tzw. profilaktyka poekspozycyjna obejmuje wówczas:

1. Dokładne oczyszczenie rany

To pierwsze, co należy zrobić w wyniku pogryzienia przez zwierzę podejrzane o chorobę. Ranę należy przepłukać przez minimum 15 minut, używając do tego wody z mydłem, jodopowidonu lub innej substancji antyseptycznej. Następnie trzeba niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza, który podejmie kolejne kroki ratujące zdrowie i życie pacjenta.

2. Podanie szczepionki przeciw wściekliźnie 

Szczepienia na wściekliznę nie są w Polsce obowiązkowe ani zalecane, toteż mało kto poddaje się immunizacji przed ekspozycją na wirusa. Dlatego schemat szczepienia po ugryzieniu przez potencjalne chore zwierzę jest zazwyczaj pięciodawkowy (0-3-7-14-28): 

  1. dzień 0
  2. dzień 3
  3. dzień 7
  4. dzień 14
  5. dzień 28

Szczepienie po ugryzieniu przez psa nie tylko zapobiega śmiertelnej infekcji, ale także daje 2-3 letnią pamięć immunologiczną.

Zostałeś pogryziony/a przez psa?

Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem!

Ugryzienie przez psa grozi nie tylko znaczną utratą krwi, ale i zakażeniem wirusem wścieklizny.
Szczepienia pozwalają eliminować ryzyko śmiertelnej infekcji nawet po pogryzieniu (po ekspozycji).
Szczepienia przed ekspozycją zaleca się szczególnie weterynarzom, leśnikom czy speleologom (narażonym na ugryzienia zwierząt).
Brak kolejek. Wygodna rejestracja online. Skuteczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. Zarejestruj swoją wizytę!

Pomoc osobom, które zaszczepiły się w ramach profilaktyki przedekspozycyjnej, polega na podaniu dwóch dawek w schemacie 0-3 dni. 

3. Podanie immunoglobuliny (tylko dla niezaszczepionych)

Surowica odpornościowa jest zalecana wyłącznie u poszkodowanych, którzy nigdy wcześniej nie szczepili się na wściekliznę. Najczęściej podaje się ją razem z pierwszą dawką szczepionki lub maksymalnie do 7 dni od pierwszego zastrzyku.

Szczepienia na wściekliznę – dlaczego warto?

Masowe szczepienia zwierząt (dzikich i domowych) w Polsce pozwoliły wyeliminować problem śmiertelności wścieklizny wśród ludzi. Ostatni zgon w wyniku choroby odnotowano w 2002 roku. Mimo powszechnej immunizacji zwierząt, szczepienia ludzi są tu nadal ważne. Przypadki ugryzień przez psy nie są wcale rzadkie – przykładowo, w 2019 roku profilaktykę poekspozycyjną wdrożono aż 8 886 razy! Ataki zwierząt bezpańskich lub zaniedbanych przez właścicieli stanowią solidną podstawę do zastosowania opisanych wyżej środków zaradczych. Kurację kontynuuje się też w przypadku, gdy nie da się poddać psa obserwacji weterynaryjnej lub gdy wyniki badania potwierdzą u niego zakażenie.

Szczepienia na wściekliznę są też szczególnie ważne w niektórych zawodach. Najbardziej narażeni na śmiertelną infekcję są weterynarze. Immunizację przed ekspozycją powinni rozważyć też leśnicy, speleolodzy czy badacze dzikich zwierząt. Zwiększy to bezpieczeństwo i komfort pracy.

Ostatnim argumentem przemawiającym za szczepieniami jest zdrowie w podróży. O ile w Polsce wirus wścieklizny jest pod kontrolą, o tyle w niektórych rejonach świata stanowi poważne zagrożenie. Patogeny występują endemicznie, a dostęp do opieki medycznej – kiepski. Szczepiąc się przed wyjazdem do krajów takich jak Indie, Tanzania, Egipt czy Boliwia, można uchronić się przed śmiertelną infekcją i cieszyć się spokojnymi wakacjami (pełna lista państw w artykule).

Jak zapobiec ugryzieniu przez psa?

Jak wspomniano wcześniej, pogryzienia zdarzają się w Polsce dość często, mimo przepisów nakazujących bezpieczne trzymanie swoich zwierząt. Po pierwsze, właściciele nie zawsze są osobami odpowiedzialnymi, a po drugie – można natknąć się na bezpańskie zwierzę. Co robić w sytuacji, kiedy zachodzi ryzyko ataku przez psa?

1. Poszukaj schronienia – wejdź za ogrodzenie, wespnij się na drzewo lub drabinę; ucieczkę można rozważyć wyłącznie w przypadku, gdy stoi się tuż obok, a zwierzę jest nieco dalej. W przeciwnym razie pies bez problemu dogoni swoją ofiarę.

2. Stań nieruchomo – jeśli nie ma możliwości schronienia, nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie wydawaj dźwięków. Umieść łokcie przy piersi, a pięści pod brodą. W tej pozycji przeczekaj, aż pies straci zainteresowanie, a następnie ostrożnie się oddal.

3. Odgrodź się – jeśli mimo wszystko pies zaatakuje, wykorzystaj to, co masz pod ręką; zasłoń się torbą, parasolem lub rowerem, aby uniknąć pogryzienia.

4. Przyjmij bezpieczną pozycję – kiedy atak jest zaciekły i psu udało się przewrócić Cię na ziemię, należy natychmiast zawinąć się w kłębek twarzą i brzuchem do ziemi, zakryć kark, uszy i twarz ramionami, a głowę jak najbardziej wcisnąć pod spód reszty ciała.

Pogryzienie przez psa stanowi bezpośrednie zagrożenie życia – w wyniku odniesionych ran można się wykrwawić oraz nabawić się śmiertelnej wścieklizny. Dlatego tak ważne są szczepienia ochronne przeciw tej chorobie.

Szczepienia na wściekliznę w TropicalMed

TropicalMed to miejsce, gdzie wygodnie i bezpiecznie uodpornisz się na wściekliznę. Rozważ immunizację przed podróżą lub podejmując zawód/hobby uwzględniające częsty kontakt ze zwierzętami. Dbaj o swoje bezpieczeństwo!

Serdecznie zapraszamy na szczepienia!

Zostałeś/aś pogryziony/a przez psa?

Koniecznie zaszczep się przeciw wściekliźnie!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: