Praktyczny poradnik dla podróżujących do Gwinei Równikowej

Gwinea Równikowa – szczepienia i profilaktyka chorób

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2023-01-13 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-16)
Kilkunastogodzinny lot i nagła zmiana klimatu to czynniki, które mogą negatywnie odbijać się na kondycji turystów. To z kolei prosta droga do infekcji. Aby chronić swoje zdrowie, należy zaszczepić się na choroby tropikalne i pozostałe, takie jak wścieklizna czy żółtaczka.

Gwinea Równikowa informacje 

Gwinea Równikowa to niewielki kraj afrykański, słynący przede wszystkim z dziewiczej przyrody, barwnych targowisk i klubów pod chmurką w Malabo oraz ze słonecznych plaż na wyspie Bioko. O czym pamiętać przed wyjazdem do Gwinei Równikowej?

  • ile trwa lot: w zależności od linii lotniczych i liczby przesiadek (najkrócej ~12h);
  • czy trzeba mieć wizę: tak – wniosek można złożyć korespondencyjnie w przedstawicielstwie dyplomatycznym zlokalizowanym Berlinie;
  • jaki jest tam klimat: tropikalny i bardzo wilgotny – temperatury raczej nigdy nie spadają poniżej 20 stopni, a najmniej intensywnie pada w głębi kraju;
  • kiedy jechać: grudzień i styczeń to miesiące z najmniejszą ilością opadów.

To najczęstsze pytania osób, dla których celem podróży jest Gwinea Równikowa – szczepienia ochronne to kolejna ważna kwestia. Na wizytę u lekarza medycyny tropikalnej najlepiej zapisać się 6-8 tygodni przed wylotem. M.in. na podstawie wywiadu z pacjentem specjalista wydaje zalecenia dotyczące szczepień. Jakich na przykład?

Gwinea Równikowa szczepienia obowiązkowe

Podróżujący muszą liczyć się z koniecznością uodpornienia się na żółtą febrę w określonych przypadkach. Podróżując prosto z Europy nie ma takiego obowiązku, ale przybywając z kraju zagrożonego transmisją wirusa – już tak. Obszary ryzyka obejmują m.in. większość krajów Afryki Subsaharyjskiej. 

Zważywszy na to, że raczej nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Gwinei Równikowej i trzeba się przesiadać np. w Kamerunie czy Etiopii (krajów występowania żółtej febry), lepiej rozważyć szczepienie. 

Gwinea Równikowa szczepienia ochronne na żółtą febrę:
Uodpornienie na żółtą gorączkę jest nie tylko obowiązkowe, ale i bardzo zalecane. Na terenie całego kraju występuje bowiem dużo ryzyko infekcji. Więcej informacji o chorobie: żółta febra.

Należy mieć na uwadze, że certyfikat szczepienia (tzw. żółta książeczka) nabiera ważności dopiero po 10 dniach od podania preparatu Stamaril.

Gwinea Równikowa szczepienia zalecane – jakie choroby tam zagrażają?

Warunki higieniczno-sanitarne oraz dostęp do opieki medycznej nie są na zbyt dobrym poziomie w Gwinei Równikowej. By nie przekonywać się o tym na własnej skórze, lepiej zadbać o swoje zdrowie jeszcze przed wyjazdem. Zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się szczególnie w krajach takich jak Gwinea Równikowa – szczepienia zalecane chronią przed chorobami takimi jak:

Wypoczywaj zdrowo w Gwinei Równikowej!

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne

MSZ przestrzega przed tyfusem, żółtą febrą oraz żółtaczką A i B w Gwinei Równikowej; wszystkim tym chorobom zapobiegają szczepienia.
Słabe warunki higieniczne w Gwinei Równikowej sprzyjają rozwojowi chorób takich jak tyfus czy żółtaczka pokarmowa (typu A).
Bez szczepienia na żółtą febrę można spotkać się z odmową wjazdu do Gwinei Równikowej.
Skuteczne szczepionki. Wiele dostępnych terminów. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. Umów się na szczepienie przed wyjazdem

Dur brzuszny

Bakteryjna choroba przenoszona drogą fekalno-oralną, która zagraża szczególnie w regionach o słabych warunkach higienicznych. Aby nie narażać się wysoką gorączkę (nawet 40°C), złe samopoczucie i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto rozważyć szczepienia na tyfus. Dodatkowo należy pamiętać o zachowaniu higieny osobistej i żywienia.

Gwinea Równikowa szczepienia na dur:
w TropicalMed są dostępne dwa rodzaje szczepionki na tyfus – w formie doustnych kapsułek lub zastrzyku (Typhim Vi).

Wścieklizna

Wirusowa choroba przenoszona przez zainfekowane zwierzęta. Według CDC, w Gwinei Równikowej są one spotykane powszechnie, toteż ryzyko infekcji jest duże. Wścieklizna to śmiertelna choroba, a służba zdrowia nie działa w tym kraju jak należy. Aby nie narażać swojego życia, lepiej wykonać profilaktyczne szczepienie na wściekliznę (np. Verorab) przed wyjazdem.

Wirusowe zapalenie wątroby

Nazwa choroby wskazuje jej przyczynę i skutki. Aby dbać o jeden z najważniejszych organów w swoim organizmie, zaleca się szczepienia na:

WZW typu A – są w Polsce nieobowiązkowe, ale bardzo zalecane osobom podróżującym; dostępne preparaty to Avaxim 160 U oraz Havrix. Choroba rozprzestrzenia się drogą pokarmową, podobnie jak tyfus. 

WZW typu B – szczepienia (Engerix B/Euvax B) są w Polsce obowiązkowe dopiero od 1994 roku i bardzo zalecane nieuodpornionym turystom do Gwinei Równikowej; to kraj, w którym odsetek nosicieli wirusa HBV jest naprawdę duży. Można się od nich zarazić na wakacjach na dwa sposoby: przez krew lub drogą płciową

Gwinea Równikowa szczepienia zalecane na WZW:
turyści nieuodpornieni na WZW B w ramach obowiązkowego programu mogą zaszczepić się preparatem skojarzonym Twinrix Adult na oba typy żółtaczki.

Więcej informacji o obu chorobach i ich zapobieganiu można znaleźć na blogu TropicalMed – wystarczy kliknąć w odpowiedni odnośnik.

Gwinea Równikowa szczepienia rutynowe

Bardzo ważne jest też sprawdzenie swojej karty szczepień i uzupełnienie ewentualnych braków lub przyjęcie potrzebnych dawek przypominających. 

Jednym z ważniejszych jest uodpornienia na błonicę, tężec i krztusiec co 10 lat – tylko tyle trwa bowiem pamięć immunologiczna. W TropicalMed dostępnych jest mnóstwo preparatów – zarówno pojedyncze (Tetana na tężec) jak i skojarzone (np. Adacel na wszystkie trzy choroby).

O czym pamiętać przed wyjazdem do Gwinei Równikowej

Po pierwsze: ochrona przed ukąszeniami owadów – Gwinea Równikowa leży w strefie klimatu tropikalnego, toteż zagrażają tam choroby typowe dla tego regionu. Większość jest przenoszona przez ukąszenia komarów:

  • malaria,
  • zika,
  • denga.

Malaria w Gwinei Równikowej:
zarodźce malarii rozprzestrzeniają się na terenie całego kraju; chemioprofilaktyka ratuje zdrowie i życie turystów. Po odpowiednie leki warto zgłosić się do TropicalMed.

W Gwinei Równikowej zagraża także śpiączka afrykańska przenoszona przez muchy tse-tse. Aby zapobiegać wszystkim chorobom przenoszonym przez owady, zaleca się używanie repelentów, spanie pod moskitierą i noszenie zakrywających ciało ubrań. 

Po drugie: unikanie kontaktu z krwią oraz stosunków płciowych bez zabezpieczeń. Niemal 7% całej populacji Gwinei Równikowej stanowią nosiciele wirusa HIV. Zakażenie jest nieuleczalne i bez odpowiednich leków może przerodzić się w śmiertelne AIDS. Warto więc pamiętać o profilaktyce, by chronić swoje zdrowie i życie podczas wakacji.

Gwinea Równikowa co przed podróżą? TropicalMed!

TropicalMed to ośrodek medycyny tropikalnej i punkt szczepień, w którym wygodnie i bez kolejek uodpornisz się na wszystkie choroby, otrzymasz recepty na leki przeciwmalaryczne oraz wyrobisz żółtą książeczkę. Nasi lekarze wydają także zalecenia dopasowane do podróży, żeby zwiększyć Twoje bezpieczeństwo podczas wypoczynku. 

Bez obaw o zdrowie ciesz się atrakcjami, jakie zapewnia Gwinea Równikowa – szczepienia ochronne czekają na Ciebie w TropicalMed!

Wylatujesz do Gwinei Równikowej?

Chroń swoje zdrowie – zaszczep się przed podróżą!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: