Armenia – szczepienia i zasady profilaktyki chorób

Armenia szczepienia ochronne i przydatne informacje

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2023-01-24 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-16)
Dwa główne zagrożenia dla zdrowia turystów w Armenii to infekcje przenoszone drogą pokarmową (np. żółtaczka typu A) oraz zwierzęta zainfekowane wirusem wścieklizny. Za szczepieniami zalecanymi i rutynowymi przemawia m.in. słaba służba zdrowia w tym kraju.

Armenia informacje – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Armenia to niewielkie, śródlądowe państwo na pograniczu Europy i Azji. Jest najstarszym państwem chrześcijańskim na świecie (chrzest w 301 r. n.e.), co da się odczuć w ofercie atrakcji turystycznych. Znajduje się tam mnóstwo świątyni i klasztorów, m.in. malowniczy Tatew czy Katedra w Eczmiadzynie, mieście zwanym ormiańskim Watykanem.

Dla miłośników historii i architektury sakralnej to obowiązkowa destynacja turystyczna. O czym pamiętać przed wyjazdem do Armenii, by cieszyć się zdrowym i bezpiecznym wyjazdem?

Armenia co przed podróżą:

  • rejestracja w systemie Odyseusz – powiadomienia o zagrożeniach (np. trzęsieniach ziemi w Armenii);
  • obowiązkowe ubezpieczenie medyczne;
  • odpowiedni ubiór – m.in. wysokie obuwie, które chroni przed ukąszeniami jadowitych węży i skorpionów powszechnych w Armenii;
  • wizyta u lekarza medycyny podróży – do TropicalMed najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed wyjazdem; w przypadku wycieczki last minute można zgłosić się z mniejszym zapasem czasu. 

Ośrodek medycyny podróży TropicalMed to miejsce, gdzie można otrzymać wytyczne dotyczące zdrowia w podróży oraz wykonać skuteczne i bezpieczne szczepienia. Na jakie choroby warto się uodpornić?

Choroby Armenia – szczepienia zalecane na WZW

Przed każdą podróżą zaleca się szczepionki przeciw żółtaczce pokarmowej (typu A) i wszczepiennej (typu B). Obie choroby są wywołane przez wirusy (HAV lub HBV), które atakują wątrobę – mogą prowadzić do uszkodzeń, niewydolności lub zmian nowotworowych na tym narządzie.

Szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu B, chorobę przenoszoną drogą płciową i przez krew, są w Polsce obowiązkowe od 1994 roku. Osoby urodzone wcześniej muszą uodpornić się na własną rękę (i z własnej kieszeni). Preparaty Engerix B lub Euvax B w schemacie przyspieszonym podaje się w sekwencji 0-1-2 miesiące, stąd konieczność wizyty w ośrodku z 8-tygodniowym wyprzedzeniem. 

Szczepienia na WZW typu A (Avaxim 160 U i Havrix Adult/Junior) nie są obowiązkowe w Polsce. Chronią przed infekcją przenoszoną drogą pokarmową, która w Armenii zagraża szczególnie na obszarach wiejskich, bazarach z jedzeniem czy w miejscach o słabszych warunkach higieniczno-sanitarnych. 

W Armenii zagraża Ci kilka chorób

Uodpornij się na nie w TropicalMed

Wystarczy zjeść niedomyty owoc lub wypić wodę z kranu, żeby narazić się na żółtaczkę typu A.
W Armenii wścieklizna psów jest powszechnym zjawiskiem. Dla porównania, Polska jest całkowicie wolna od choroby wśród pupili.
Poziom i dostępność usług medycznych w Armenii może być niski, warto więc wykonać szczepienia rutynowe.
Skuteczne szczepionki. Zalecenia dopasowane do podróży. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. Umów się na szczepienia do Armenii

Armenia szczepienia ochronne na WZW
Jest jeszcze trzecia opcja, czyli szczepienie skojarzone na oba typy WZW przed podróżą do Armenii. Twinrix Adult to trzydawkowy preparat, który w schemacie przyspieszonym można przyjąć w ciągu miesiąca.

Armenia szczepienia ochronne na wściekliznę

Według WHO i CDC, wścieklizna u psów jest poważnym problemem zdrowia publicznego w Armenii. Przed bezpańskimi, zainfekowanymi zwierzętami przestrzega też MSZ. Wprawdzie można zapobiegać chorobie nawet po ugryzieniu, jednak ze względu na słaby system opieki zdrowotnej w Armenii, lepiej wykonać szczepienie na wściekliznę jeszcze w Polsce. Bez odpowiedniej i szybkiej interwencji lekarskiej choroba ta jest bowiem śmiertelna.

Armenia szczepienia na wściekliznę  grupy ryzyka
Immunizacja jest zalecana szczególnie obozowiczom, grotołazom i osobom odwiedzającym tereny wiejskie, którzy poza kontaktem z wściekłymi psami, mogą natknąć się na dzikie zwierzęta zainfekowane wirusem.

Armenia szczepienia rutynowe

MSZ przestrzega, że usługi medyczne w Armenii są na niskim poziomie, a dostęp do nich może być utrudniony poza większymi miastami. Dlatego warto chronić swoje zdrowie wykonać/uzupełnić szczepienia rutynowe podstawowe i przypominające. Jakie?

Armenia szczepienia rutynowe:

  • Ospa wietrzna – podstawowe (nieobowiązkowe w Polsce);
  • Błonica, tężec, krztusiec – przypominające (obowiązkowe szczepienia dają tylko 10 lat odporności);
  • Grypa – przypominające (zalecane co roku);
  • Odra, świnka, różyczka – podstawowe lub przypominające (w zależności od wieku pacjenta).

Szczepienia zapewniają skuteczną ochronę dla osób, którym marzy się Armenia – informacje na temat poszczególnych chorób, dostępnych szczepionek oraz innych metodach profilaktyki są dostępne na blogu TropicalMed (sprawdź cennik).

O czym pamiętać przed wyjazdem do Armenii

Należy wiedzieć, że zdrowiu podróżującym do Armenii zagrażają także inne dolegliwości, na które nie ma szczepień. Są to m.in.:

Choroba wysokościowa – Armenia to bardzo górzysty kraj (średnia wysokość to 1800 m n.p.m.), a jej najwyższe szczyty, m.in. Khustup, Azhdahak i Aragac zdecydowanie przekraczają pułap 2500 m n.p.m., od którego pojawiają się symptomy choroby wysokościowej. Należy pamiętać, że w Armenii nie ma górskich służb ratowniczych, dlatego planując wspinaczkę, warto przyjść do TropicalMed po odpowiednie leki i zalecenia dotyczące profilaktyki.

Biegunki podróżnych i choroby pasożytnicze – MSZ przestrzega, że ryzyko infekcji przenoszonych drogą pokarmową jest w Armenii bardzo wysokie. Przestrzeganie wody i uzdatnianie wody do picia to tylko niektóre zasady profilaktyki. Po więcej warto zgłosić się do TropicalMed.

W naszym ośrodku, poza zaleceniami dotyczącymi zdrowia w podróży do Armenii, można wykonać wszystkie niezbędne szczepienia przed wyjazdem. Skuteczne preparaty, brak kolejek i duża dostępność terminów to tylko niektóre nasze atuty.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!